Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Kordian - streszczenie

cara.


Scena II

Scena II przedstawia sam akt koronacyjny. Car wypowiada tylko jedno słowo - „przysięgam”.


Scena III

Po zaprzysiężeniu nowego cara z katedry wychodzi książę Konstanty. Tratuje matkę z dzieckiem. Dziecko upada i ginie.


Scena IV

Spiskowcy zbierają się w podziemiach kościoła św. Jana przy grobowcach królów. Przewodzi im Prezes (jego odpowiednikiem historycznym był Jan Ursyn Niemcewicz), który nie zgadza się na plan Podchorążego, polegający na zamachu na cara. Podchorąży argumentuje, że należy dokonać tego czynu ze względu na krzywdy, jakich naród polski doznał ze strony Rosji. Przeciwny takiemu postępowaniu jest także ksiądz.

Do podziemi chce się dostać człowiek nie znający hasła, które brzmi „Winkelried”. Spiskowcy zabijają intruza i grzebią. Postanawiają głosować nad propozycją Podchorążego. Zdecydowaną większością głosów projekt zostaje odrzucony. Zawiedziony Podchorąży zrywa maskę i oczom zebranych ukazuje się Kordian. Wybiega z podziemi grożąc, że sam dokona zamachu, bez niczyjej pomocy.


Scena V

Kordian skrada się ku drzwiom sypialni cara. Zaczynają go ogarniać wątpliwości, co do słuszności powziętej decyzji. Wyobraźnia wciąż podsuwa mu nowe wizje. Pojawiają się Strach i Imaginacja, które zaczynają kierować postępowaniem Kordiana. Dekoracje na ścianach zdają się bohaterowi ożywać, paraliżują go. Kordian nie wytrzymuje napięcia i mdleje pod drzwiami sypialni cara. Car skazuje go na śmierć, o ile tylko nie jest obłąkany.


Scena VI

Kordian dostaje się do domu wariatów. Usiłuje dokonać rozrachunku z samym sobą, analizuje własne postępowanie. Pod postacią Doktora zjawia się u Kordiana Mefistofeles. Robi wszystko, by ostatecznie złamać Kordiana, ukazać mu bezcelowość jego poczynań. Pokazuje na dwóch chorych, z których jeden uważa, że jest krzyżem,